Szkiełkowanie jest procesem obróbki powierzchni bardzo zbliżonym do piaskowania. Różnica polega na tym, że zamiast ziaren piasku czy korundu używane są kuleczki szklane o różnej gradacji, która ma wpływ na wizualny efekt końcowy.
Powierzchnia po szkiełkowaniu nie jest poszarpana i wyostrzona jak w przypadku piaskowania, ale jest gładka. Może być błyszcząca lub mieć jedwabisty satynowy półpołysk. Ma to istotne znaczenie przy elementach motocyklowych, ponieważ gładka powierzchnia nie przyciąga tak łatwo brudu z ulicy, jak powierzchnia po piaskowaniu. Najlepsze zastosowanie znajduje zatem w czyszczeniu aluminium, mosiądzu i innych metali kolorowych.
Jak na dłoni wychodzą niestety wszelkie wady odlewu, takie jak mikropęknięcia, czy wżery. Widać po prostu wszystko to, co wcześniej było zapchane brudem. Szkiełkowanie idealnie nadaje się do czyszczenia elementów aluminiowych, takich jak silnik, bębny hamulcowe itp. Zastosowanie granulatu szklanego pozwoli idealnie przygotować aluminium pod malowanie proszkowe.
Alternatywą dla tradycyjnego szkiełkowania jest technologia szkiełkowania wodnego tzw. Aquablast.
Jest to najmniej inwazyjna metoda oczyszczania co Zapewnia najwyższą jakość usług.
Opis usługi:
Proces ten wykorzystuje wodę i materiał ścierny rozpędzony w dyszy przy użyciu skompresowanego powietrza. Aby zapewnić bardzo efektywne czyszczenie,woda jest podgrzewana nawet do 75°C,w przypadku mocnych zanieczyszczeń do wody dodawany jest dodatkowo detergent.W celu zapewnienia przyjaznych dla środowiska warunków cały proces czyszczenia przebiega w obiegu zamkniętym.
Mikrokulki szklane wykorzystywane w tym systemie są mieszane z wodą i wydmuchiwane na czyszczony element. W chwili uderzenia woda buforuje i nawilża cząstki, dając delikatniejsze wykończenie bez uszkadzania elementu.Ta technologia czyszczenia jest odpowiednia dla aluminium, brązu, magnezu, tytanu, mosiądzu, miedzi itp… Delikatnie czyści ona powierzchnię bez jej uszkadzania, pozostawiając atrakcyjne satynowe wykończenie, które można z łatwością utrzymać w czystości.
Kwestią kluczową przy szkiełkowaniu wodą jest to, że wykończenie powstaje w wyniku działania ścierniwa unoszonego wodą, dając delikatniejsze wykończenie dzięki płuczącemu działaniu wody. Materiał ścierny nie wnika w czyszczony element, nie ma również pyłu pawstającego w wyniku rozpadu materiału ściernego, w odróżnieniu od piaskowania (szkiełkowania) suchego, gdzie wykończenie powstaje jedynie w wyniku siły uderzenia materiału ściernego. Aby zapewnić bardzo efektywne czyszczenie woda jest podgrzewana nawet do 75°C, w przypadku mocnych zanieczyszczeń do wody dodawany jest dodatkowo detergent.